Nábytek z dřevěných palet. Móda, nebo trend?

Mezi českými kutily je stále oblíbenější nábytek z dřevěných palet. Má svébytný styl a nízkou pořizovací cenu.

Z palet se vyrábějí skříňky, stoly, židle, křesla, lavice, postele, polohovací pohovky, sedací soupravy, barové pulty, truhly, botníky, věšáky, zahradní doplňky, posezení na zahradu, lehátka, houpačky a mnoho dalšího.

Tomuto výrobnímu programu se věnuje i nejedna firma či dokonce designové studio, stavební magazíny zveřejňují zajímavé články, na palety lákají fotografičtí průvodci, na facebooku vznikají komunity fanoušků s mnoha tisíci členů, a pozadu není ani Pinterest. Uvažujete-li o výrobě nábytku z palet, seženete k tomu online veškeré potřeby.

Trend výroby nábytku z palet vítají ekologové

Palety slouží přepravě už téměř celé století, ale zpočátku by jistě nikoho nenapadlo, že se uplatní ve výrobě nábytku. Jakmile splnily svůj účel, putovaly do sběru nebo do kotle jako palivo.

Módní nábytek z dřevěných palet tedy vítají i zastánci recyklace. A nejen nábytek. Z palet se totiž začaly stavět i domky! Vyžadují zhruba 100 recyklovaných palet a vyjdou zhruba na 10 tisíc Kč. U nás je to většinou chatka nebo zahradní domek, ale v některých částech světa může být domek z palet plnohodnotným bydlením pro miliony lidí.

Prototyp paletového domu před nedávnem ocenil i princ Charles na výstavě udržitelných designů.